Ingmar Muusikuse näitus „Pildid presidendist” Paide Muusika- ja Teatrimajas

Tagasi kava juurde

Ingmar Muusikuse näitus "Pildid presidendist" Paide Muusika- ja Teatrimajas

Ürituse lava: Kultuur ja töötoad

Pildid presidendist

Selle näituse fotod Lennart Merest on tehtud aastatel 1997-2000. Jäädvustatud on ringkäigud Hiiumaale, Võrumaale ja Ida-Virumaale, riigivisiidid Leetu, Ungarisse, Sloveeniasse ja Saksamaale. Lisaks paar pilti talgutelt Rohuneemes ning Lennarti 75. sünnipäev 29. märtsi 2004 tema kodus.

Eesti Ekspressil, kus toona töötasin, oli plaan teha presidendist raamat (''Meie Lennart'' 1999). Noore pressifotograafina oli mul õnnelik võimalus teda sageli jäädvustada. Paljud pildid raamatusse ega ajalehte ei mahtunud, mõned neist on nüüd leidnud koha näituseseinal.

Lennarti pildistamine oli põnev ja tänuväärne tegevus. Võimalus häid kaadreid saada oli tema puhul alati tavapärasest suurem. Protokollilised raamid, mis ühel riigijuhil ümber on, ahistasid teda. Lennart kompis ja sageli ületas neid, seetõttu ikka juhtus midagi huvitavat – mõni spontaanne reaktsioon, mõni ootamatu samm või väike kapriis. Piltnikul tuli selliste momentide püüdmiseks valmis olla.

Presidendi käigud Eesti maakondadesse tunduvad tagantjärele vaadates soojad ja päikselised. Need olid nagu pidupäevad nii kohalikele inimestele, fotograafile, ja tundus, et ka Lennartile endale.

Aga oli midagi veel, mis andis Lennart Mere pildistamisele sügavama tähenduse. See oli teadmine, et teda mäletatakse veel ka paljude aastate pärast, et tema isik ja tegevus jäävad ajalukku. Seega oli Lennarti pildistamine ühtlasi ka ühe killukese Eesti ajaloo jäädvustamine. Seda ajalooks saanud kildu siin näha saabki.

Ingmar Muusikus

Detailid

Arutelu keel: Eesti
Arutelu juht:
Osalejad:
Korraldaja: Ingmar Muusikus

Paide Muusika- ja Teatrimaja