Kui inimeste arvamused ja mõtted ainult paneeldiskussiooni vormis avalduksid, muutuks arutelukultuur liiga ühekülgseks. Seepärast on  Arvamusfestivali jaoks on oluline, et arvamusi avaldadaks ka läbi muusika ja erinevate kunstivormide. Arvamusfestivalil on nüüd päris oma täispikk tunnusmuusika. Uue loo “Malelaud” autor on muusik Marti Tärn, sõnade autor Sten-Olle Moldau ning esitajaks Vaiko Eplik.  Suur aitäh ka Arvamusfestivali nõukoja liikmele Reigo Ahvenale projekti käivitamise eest! Ajasime loo autori Marti Tärniga ka veidi juttu ning uurisime lähemalt, milline oli loo valmimise protsess ja mida lugu tema enda jaoks tähendab.

Millest uus lugu Sinu jaoks räägib?
Võib-olla suhtlemisest laiemalt. Mulle tundub, et inimeste sütiknöör on jube väikseks läinud ja tehnoloogia arenguga seoses on meil kõigil võimalik iga asja peale  valjult ja kurjalt reageerida. Äkki paralleel malega innustab rahulikumalt oma käigud läbi mõtlema ja toetab sellist kaalutletud käitumist. Ma tean, ma olen sinisilmne. Aga lisaks sellele on male lihtsalt väga tore mäng, mida aeg-ajalt mängida!

Kui lihtne või keeruline oli sõnu ja meloodiat Arvamusfestivali ideega sobima panna?
Ma ütleks, et muusika ja sõnade  Arvamusfestivaliga kokku sobitamine oli orgaaniline. Näiteks teksti osas kui Sten esimest korda malelaua idee õhku viskas, siis mul oli kohe äratundmise tunne, et sobib. 

Miks valisid Vaiko Epliku lugu esitama?
Esitajate mõtteid oli alguses erinevaid. Mul oli mingi põhjendamatu soov, et seda lugu peaks laulma kindlasti meeshääl. Olen Vaikoga paaril korral varasemalt  kokku puutunud oma muusikutöös ja olen tema muusika suur austaja. Ja kui Arvamusfestivali koosolekul salaja viibinud „kärbes“ seinal sosistas mulle, et Vaiko on ka nende suur lemmik, siis oli kerge otsustada. Vedas, et ta nõus oli!

Milline oli loo valmimise protsess ja mis selle juures kõige keerulisem oli? Aga kõige toredam?
Kõige keerulisem oli sel korral n.ö. kohalt minema saamine. Põrgatasime festivali tiimiga erinevaid muusikalisi ideid ja proovisin aru saada soovidest. Kui su igapäevatöö ei ole muusikaterminites ja stiilides suplemine, siis on kindlasti keeruline ühele muusikule selgeks teha oma ootuseid. Sealt edasi oli lihtne.

Kõige toredam oli see tunne, et kõik projektis osalejad tegid oma panusega selle loo kordades paremaks. Natuke selline tunne, et ma tõin poest kiirnuudlid aga lõpuks valmis 5 käiguline gourmet õhtusöök.

Milline on Sinu enda senine kokkupuude Arvamusfestivaliga?
Eelnevalt olen osalenud esinejana, kuulajana ja viimasel aitasin kaasa üldise meeleolu loomisega, kui jazziklubi Philly Joe’s tegi Arvamusfestivali raames välikohvikut ja pakkus muusikalist tausta.

Kui palju usud sellesse, et muusika ja kunst laiemalt aitavad kaasa arutelukultuuri arendamisele?
Ma otseselt arutelukultuuri kohta ei oska öelda, aga ma arvan, et muusika ja kunst laiemalt aitavad kindlasti kaasa iga inimese individuaalsele arengule ja seeläbi on tõenäoliselt ka arutelukultuur sisukam, laiema tausta ja tunnetusega.

Kellest või millest ammutad tavaliselt inspiratsiooni?
Ikka teistest, iseenda geniaalsusele saab harva loota. Sageli tulevad head mõtted, kui tegeled mõne oma valdkonna välise asjaga. Mulle meeldib näiteks maal suvekodus nokitseda. Kui parafraseerida, siis alati on inspireeriv vaadata kolme asja: voolavat vett, põlevat tuld ja töötavat inimest!

Mida soovid, et inimesed Sinu lugu kuulates mõtleks või tunneks?
Omi mõtteid ja omi tundeid. Pärast valmimist on loo saatus alati olla kuulaja oma.

Kuula Arvamusfestivali uut tunnuslugu “Malelaud” Soundcloudist või Youtube’is!

Muusika: Marti Tärn
Sõnad: Sten-Olle Moldau
Esitaja: Vaiko Eplik 

Taustavokaal: Liina Saar
Kitarrid: Erki Pärnoja
Trumm, bass, klahvpillid: Marti Tärn
Heli kokkumäng: Sten-Olle Moldau

Aitäh, armsad autorid ja artistid! Vedas, et te nõus olite! 🙂